02.08.2014 05:24:27Последен член: Summer93
Svatbata.org » За всеки по нещо » Хоби, занимания и развлечения »  (Модератор: MЕЙЧЕ)филма "Великолепният век"
Страници: [1] 2 3 4 5 6 ... 8   Надолу
  Изпрати темата  |  Изпечатай  
Автор Тема: филма "Великолепният век"  (Прочетена 44629 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
ina_z
наш човек
**
Репутация 0
Неактивен Неактивен
Публикации: 1485

филма "Великолепният век"

« -: 15.09.2011 14:17:49 »

От пролетта насам във Vbox7 се разпространява този турски, уникален филм, разбира се със български субтитри. Телевизиите не са го закупили, защото са възможни политически проблеми, свързани с представянето на историческите събития от 16 век по различен начин в двете истории - българска и турска. Разказва се за времето в което властва султан Сюлейман Великолепни. (16 век). За сега е сниман само първи сезон. Участват най-известните турски актьори. Филмът е създаден по две книги-Роксолана и Харем. В него се редуват сцени от живота в двореца Топкапъ, ежедневието, интриги, религия и др. и сцени от военните действия, с които Османската Империя завладява голяма част от южна Европа. Интересното в случая е, че османския султан е добричък и справедлив. А най-интересното е - как една украинска робиня успява да му влезе под кожата и така да го омае, че накрая управлява не само него а и цялата империя. (Това все още не е заснето, аз четох книгите.)
Филмът е голяма зарибявка, колежките ми са се пощурили и всеки заляга над компа да гледа. За тези, които проявят интерес ето линк към първа серия, въпреки, че тя е малко тъпичка, но нататък става интересно:

http://vbox7.com/byuser:elihancho1981?q=%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BF%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82+%D0%B2%D0%B5%D0%BA+%D0%B5%D0%BF+1&page=2
Активен
MilaN
наш човек
**
Репутация 2
Неактивен Неактивен
Публикации: 1081
In a world of wonders and miracles

Отн.: филма "Великолепният век"
« Отговор #1 -: 15.09.2011 14:49:56 »

Мерси, Ина! Много интересно, аз ще го дръпна. Чела съм "Роксолана" навремето и ми беше харесала и като история, и като стил на писане.
Активен

Life is like a mirror, we get the best results when we smile at it.
ina_z
наш човек
**
Репутация 0
Неактивен Неактивен

« Отговор #2 -: 15.09.2011 16:30:26 »

Няма смисъл да го дърпаш, много са дълги сериите. Гледай направо в нета! После кажи дали ти харесва.
Активен
hugh
наш човек
**
Репутация 0
Неактивен Неактивен
Публикации: 582

« Отговор #3 -: 15.09.2011 20:01:14 »

Този сериал и на мен много ми допада, вече почнаха да дават втори сезон :y33:
Активен

Marrrrria
мушмурок
*
Репутация 0
Неактивен Неактивен
Публикации: 255

« Отговор #4 -: 15.09.2011 23:34:50 »

Сериалът е невероятен!  :y33: Аз не харесвам турските сериали, защото са едно към едно с латино-американските, според мен. Този обаче, е коренно различен. Е, пак правят малко патетични и мелодраматични паузи, но са в съвсем умерено количество. На мен ми харесва и тъй като съм голяма фенка на Хюррем-Роксолана. А и въобще на историята на Османската империя. Тя е моето хоби.
Между другото не мога да се съглася, че сериалът е правен по книгата на Загребелни и на Колин Фалконър, първо защото самите те двете са доста различни една от друга, за сериала пък съвсем. Има доста разлики и разминавания и по отношение на събития, и по отношение на развитието на героите. Това е нормално, тъй като знаете колко противоречива е историята от онова време.  :wink: А и не се знае кой е най-достоверния източник. Аз съм била на гроба на Хюррем и много бях развълнувана.
Между другото вчера е излъчена първата серия от втория сезон. Дано скоро я преведат и я качат във Vbox-а! :y36:
Активен

ina_z
наш човек
**
Репутация 0
Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: 16.09.2011 15:08:40 »

Ами то естествено, че филмите не могат да копират книгите, но...така е. От историческите сведения и от двете книги е направен сценария за филма. А мен много ме заинтригува  :ques:факта, че си била на гроба на Хюррем. Къде се намира? Дай малко повечко инфо, че като ида в Турция и аз да се грабна да го видя. :y09:
Активен
Marrrrria
мушмурок
*
Репутация 0
Неактивен Неактивен

« Отговор #6 -: 16.09.2011 23:50:55 »

Ами, с риск да поспоря  :y41:, филма не е правен по книгите. Просто са правени по една и съща история и трите. Първо самите турци не биха направили филм по тези книги. Те за този сериал направиха такива протести, какво ли щеше да е в другия случай.  :eek: А и разликите наистина са огромни. Основата на сюжетите е съвсем различна. В "Харем" например, единствената й цел е да отмъсти и да унищожи империята. Затова и прави така, че синът й Селим да стане султан - защото е зверски некадърен.  :y30: В което, м/у другото, съм склонна да вярвам.  :wink: Иначе в сериала Сюлейман е доста по-жесток към нея и влиянието й е много по-малко, от колкото съм чела на други места.
Колкото до гроба й, тя си има гробница. В двора на джамията Сюлеймание е и точно до нейната, Сюлейман е пожелал да бъде построена и неговата. Разбира се по-голяма.  :wink:
Иначе относно сериала ми е малко мъчно, че нас българите, въобще ни споменават само като етнос. Останалите балкански държави си ги има като понятия, но България - въобще!  :sad: Е, какво да се прави.
Активен

ina_z
наш човек
**
Репутация 0
Неактивен Неактивен

« Отговор #7 -: 17.09.2011 14:11:46 »

Добре аз няма да рискувам да споря. Във филма има и художествена измислица, но няма значение. Мен ме хвана яд, че Виктория(Садъка) се представи за българка. И кво излиза за тия турци, дето не познават България. Че сме предатели, убийци и какво ли още не...
Активен
Marrrrria
мушмурок
*
Репутация 0
Неактивен Неактивен

« Отговор #8 -: 17.09.2011 16:44:05 »

Абе, то не че не сме били такива. Виктория поне го прави за родината си. Ами ние сами сме се продали.  :sad: Но и мен ме е яд, че казаха, че е българка. Какво общо имаме с Белград и този Лайош, който й се води господар??? Въобще доста несъвместими неща. Но нали знаете, че всички балкански държави учат различна история. Кой знае на тях какво им се преподава.
На мен ми е интересно, че представят Сюлейман като супер благонравен. Те все пак, по принцип не го наричат Великолепни, а Кануни-Законодателят. Във филма той защитава точно българското население (въпреки че го нарича "моята рая" :mad:). Това според мен е с цел турците да направят добро впечатление, т.е. с политическа цел.
Активен

titi.nka
новодошъл
*
Репутация 0
Неактивен Неактивен
Публикации: 3

« Отговор #9 -: 17.09.2011 19:49:59 »

Добре аз няма да рискувам да споря. Във филма има и художествена измислица, но няма значение. Мен ме хвана яд, че Виктория(Садъка) се представи за българка. И кво излиза за тия турци, дето не познават България. Че сме предатели, убийци и какво ли още не...

+1 !
Активен
ina_z
наш човек
**
Репутация 0
Неактивен Неактивен

« Отговор #10 -: 22.09.2011 11:43:02 »

Изгледах най-после всичките 24 серии от сезон 1.  Изкуших се и гледах и първа серия на сезон 2. Не е преведена, но нищо-гледах картинки. :mrgreen:
Интересно ми беше да видя дали Ибрахим наистина поля локума с отрова. :new78: Все си мислех, че е провокация, за да види реакциите на Хюррем и Лео, но .... оказа се наистина отрова.
Активен
velvet
яхнал метлата
Репутация 1
Неактивен Неактивен
Публикации: 9349

« Отговор #11 -: 22.09.2011 15:21:02 »

Ина, линка, който си дала е за епизодите от първи сезон, така ли? Пуснах първия епизод, но отгоре пише част 2-6, а и си личи, че това не е началото. Нещо се обърках, хелп :cvete:
Активен
ina_z
наш човек
**
Репутация 0
Неактивен Неактивен

« Отговор #12 -: 22.09.2011 16:23:07 »

velvet, епизодите са разбити на по 6 или 7 клипчета. Гледат се по ред. За ориентация позиционираш мишката върху едно от клипчетата на първи епизод и излиза подсказка коя от частите е. Ти си нацелила 2-ра от 6-те части. Потърси 1-6( това е предпоследното клипче на долния ред)  и после 2-6 и т.н. ...до 6-6.(местат им са разбъркани ) После в търсачката пишеш "Великолепният век еп. 2" и по същия начин гледаш. Може да се използват и профилите. Аз до 15-та серия гледах в профила на elihancho1981. Ot 16-ta do 24-тa нa mi6kama6ka. Профилите на потребителите и те имат свои търсачки. Ако имаш пак нещо неясно кажи. Линка който пуснах е от профила на elihancho1981.
Активен
velvet
яхнал метлата
Репутация 1
Неактивен Неактивен
Публикации: 9349

« Отговор #13 -: 22.09.2011 19:08:16 »

Оки, мерси! Ще видя по-късно :y36:
Активен
Marrrrria
мушмурок
*
Репутация 0
Неактивен Неактивен

« Отговор #14 -: 22.09.2011 21:34:44 »

Момичета, най-лесно е да се гледа от колекциите на Vbox-a. За улеснение в гугъл се пише "Великолепният век- колекция". Аз лично гледам и съм абонирана за първата, която излиза.  Там всичко е добре подредено.  :smile:

Аз току що гледах 4-те трейлъра на новия сезон и направо ме разбиха! Страхотно ще е! Бижутата на Хюррем в трейлъра с нея са точно като от истинския й портрет.
По принцип в целия филм ме впечатляват бижутата, облеклата и декорите. Едно към едно са с истинските. И си личи просто разкошът. Стаите са точно същите като в харема на Топкапъ сарай! Доста пари са вложени!
Активен

Страници: [1] 2 3 4 5 6 ... 8   Нагоре
  Изпрати темата  |  Изпечатай  

Отиди на: