www.svatbata.org
Моля влез или се регистрирай.
Изгуби ли регистрационния е-мейл?

Име, парола и продължителност на сесията
520071 Мнения в 10438 Теми от 17555 Потребители
Последен потребител: one and only
* Начална Страница Помощ Търси Календар Чат Реклама RSS Вход Регистрация
Svatbata.org  |  За нашия форум  |  Пожелания и честитки  |  Празници (Модератори: charming, MЕЙЧЕ)  |  Тема: 14 февруари - Св. Валентин-ден на влюбените 0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема. « назад напред »
Страници: [1] 2 Надолу Изпрати тема Печат
Автор Тема: 14 февруари - Св. Валентин-ден на влюбените  (Прочетена 11585 пъти)
desitka
спящ на клавиатурата
Неактивен Неактивен

От: София

...за любовта, морето и още нещо...

« -: 22.01.2007 17:33:04 »

Ето, че януари е към своя край, а най-"яркия" празник през февруари е Денят на влюбените.
Вие какво мислите за този празник? Чествате ли го? Какви подаръци купувате за любимия човек? А вие очаквате ли подарък? Какво мислите за "червената истерия" от сърчица, балони, фигурки и т.н.? Как приемате, че в много заведения във вечерта на Св. Валентин не можеш да влезеш без куверт?

Лично аз не чувствам този ден като празник. За мен е по-скоро повод за малко романтика, отколкото празник. Много ме дразни факта обаче, че розите са по-скъпи, че в заведенията има куверти...И уж празника е "измислен", католически, уж не го приемам за "празник", а все гледам да взема нещо дребно и символично за мъжа ми, а и очаквам такъв жест от него...Странна работа  :new78:
Деси
мушмурок
*
Неактивен Неактивен

От: Ямбол

Ямбол

« Отговори #1 -: 22.01.2007 19:58:46 »

За мен е по-скоро повод за малко романтика, отколкото празник. Много ме дразни факта обаче, че розите са по-скъпи, че в заведенията има куверти...И уж празника е "измислен", католически, уж не го приемам за "празник", а все гледам да взема нещо дребно и символично за мъжа ми, а и очаквам такъв жест от него...Странна работа  :new78:
Абсолютно съм съгласна с теб! Не виждам нищо лошо в самия празник, нито пък в това да го използвам като повод за празнуване с любимия човек, но... Като се замисля, досега винаги сме се събирали с приятели на този ден - и двойки, и сами, та се оказва че в един момент празнуваме на кой каквото му е удобно :new78: :biddrin:.  Иначе и аз се дразня от кувертите и от цените на цветята, и то много :cussing:.

"Когато видят, че можеш да копаеш големи дупки, просто ти връчват по-голяма лопата."
Шехи
плямпало, ама се трае
Неактивен Неактивен

От: София

« Отговори #2 -: 23.01.2007 14:20:53 »

За мен този празник не е повод да отидеш на заведение или да се напиеш.Нито пък смятам, че трябва да си разменяме подаръци (освен когато бяхме гаджета :mrgreen:).Смятам, че годишнината от сватбата е за това.
На Св.Валентин смятам да организирам друг вид изненада на любимия.

А ето малко и за празника:
В доброто старо време император Клавдий събирал доброволци за армията си, но никой от мъжете не искал да се бие и да умре, оставяйки любимата и семейството си сами и явилите се били малцина. Тогава на Клавдий му хрумнала щурата идея, че ако забрани брака, доброволците ще станат повече... И, както може би се досещате, тъкмо това направил. Някъде в древната римска държава живял свещеникът Валентин, който напук на императора венчаел влюбени двойки. Изпълнявайки мисията си, той бил заловен и екзекутиран на 14.02.269 г. за подстрекателство. Самата екзекуция била по-скоро тържество, тъй като хората го изпратили с цветя и сладки. Стотина години по-късно хората все още се сещали за това, на което ги учел Валентин и го провъзгласили за светец и покровител на влюбените.

Как празнуват по света:
Във Великобритания повечето вестници и списания публикуват различни песни, стихове и сонети относно празника

В Уелс правят "дървени любовни лъжици", които се раздават като подаръци на 14-ти февруари. Сърца, ключове и ключалки са най-често срещаните декорации. Подтекстът е повече от ясен: "Отключи сърцето си за мен"

В Шотландия правят фестивал по случай св. Валентин. Младите самотни хора пишат имената си на лист и след това се тегли жребий, който съчетава самотните мъже и жени в двойки. Ето как много млади двойки са станали семейства именно заради този празничен ден. Фестивалът продължава с бурни танци, а понякога - и с размяна на подаръци.

В Италия навремето се празнувал Пролетен фестивал, провеждан на открито предимно от младежи. На фестивала свирела музика, пеели се песни и се четели стихове. В Торино все още има обичай годежите да се провеждат именно на тази дата. Също така ден преди св. Валентин хората си накупуват сладки и бонбони, с които украсяват домовете и най-вече трапезите си.

Германците са по-непретенциозни към този празник... По принцип те си раздават валентинки и подаръци по всяко време на годината... За тях е достатъчно просто да се почувстват влюбени ;-)

Французите, обаче, имат цяла церемония за незадомените, които трябва да се нарисуват (или снимат) и да окачат снимката си на вратата на своите възлюбени. Ако половинката не ги харесва, трябва да изгори портрета до залез слънце. Специални поздравителни картички (cartes d'amities) се разменят по английски тертип.

В Дания предпочитат "невидими" картички, т. е. картички, чиито надписи се появяват само когато се доближат до топлина (Вие можете да си направите такива картички, ако пишете с лимонов сок).

В Австралия по време на златната треска съществувал следният обичай - ако някой открие злато в деня на св. Валентин, трябвало да плати валентинките на всички ергени в мината. Разбира се, след като не плащали те, ергените си поръчвали невероятни картички - коприна, сатен, скъпи аромати, златни букви и какво ли не още...

В Австрия пък на св. Валентин момчетата трябвало да представят момичето, което харесват на близките си... използвайки само букет цветя. Цветята и структурата на букета трябвало да изразяват външните качества и характера на момичето.

В Испания всички съпрузи трябвало да изпратят букет червени рози на съпругите си, независимо на какво разстояние са един от друг в момента.

В САЩ освен сладникави картички, се пращат и с по-пиперлив подтекст от рода на "Много си дебела", "Не те харесвам", "Шефе, мразя те" и прочие...

В някои страни, когато млада жена получи дреха от мъж, това е предложение за брак. Ако тя приеме подаръка, скоро се очаква сватба.

merimna
спящ на клавиатурата
Неактивен Неактивен

От: трън,та на глог

« Отговори #3 -: 23.01.2007 16:57:41 »

Никога не съм го харесвала :y34:
Не ми е нужен един специален ден в годината за да изразя любовта си към човека когото обичам.Струва ми се безсмислено да си подаряваме шоколади във формата на сърчица и да се водим по ресторанти,като можем да го правим всеки ден.
Винаги съм била на мнение,че не трябва да има повод за да покажеш чувствата си и затова го правя всеки ден.... :loveuu:
Наскоро обаче,казах това което написах току що тук пред Жоро и той ме изгледа странно и гузно.По-принцип винаги сме отбелязвали този ден,по негова инициатива и сега май с това ми изказване му стана криво.
Все пак няма да ми стане нещо ако го отбележа отново. Няма да развалям нагласата на човека,я.А и духа на тези празници които не са типично наши ми харесва.

"Наглеждай сърцето ми- оставих го при теб."
InaCh
Мисис Svatbata.org 2007 2 място
*
Неактивен Неактивен

От: Пърт, Австралия

МОЯТА БЕЗЦЕННА ЗВЕЗДИЧКА!

« Отговори #4 -: 23.01.2007 17:25:28 »

На мен този празник ми харесва, нищо че е Католически!
Не виждам нищо лошо в един празник на Любовта, пък и какво по-хубаво от още един повод да изненадаш любимия и да му покажеш любовта си отново!
И понеже тази година ще бъда при моето Злато в Лондон още от сега съм започнала да се подготвям! Намислила съм нещо семпло, но нежно и приятно!
Купих едно керамично сърчице, към което е привързано навито листче хартия с послание. Мъничко и много симпатично! Има връзчица за закачване и смятам да го нанижа на една бутилка червено вино да подредя до нея две чаши и така да го очаквам!
Освен това видях едни ключодържатели под формата на ключ, а корпусът им е във формата на сърце. Направени са от някаква метална тел и самото сърце е кухо, а вътре е сложено едно сърце от плат! Това ще опаковам в малка кутийка!
Надявам се приятно да го изненадам!

slance
мушмурок
*
Неактивен Неактивен

От: София/Плевен

« Отговори #5 -: 24.01.2007 09:49:19 »

Остават 3 седмици до празника на виното и любовта  :new51: :zcheers:
Смятате ли да изненадате по някакъв начин вашия любим - с подарък, романтична вечеря или нещо друго? Може да споделите как празнувате по принцип и зачитате ли въобще Св.Валентин. Привърженици ли сте на теорията, че българите празнуват Трифон Зарезан, а Св. Валентин е католически празник. Или считате, че влюбените не трябва да чакат определен ден от годината, за да празнуват, а че могат и трябва да намират всеки ден начин да покажат чувствата си на своите половинки.
Хайде, ако сте от празнуващите, разфихрете своята фантазия и въображение и споделете с какво мислите да впечатлите вашия любим тази година  :za194:

Всички сме ангели само с едно крило и можем да летим единствено като се прегърнем един друг.
Оли
Редактор
Неактивен Неактивен

Всичко идва навреме за този, който умее да чака!

« Отговори #6 -: 24.01.2007 14:11:00 »

Абсолютно съм съгласна с мнението, че не трябва да се чака определен ден, за да покажеш на любимия си човек своите чувства. Аз лично не харесвам Св. Валентин,/а по същата причина и Осми март/, защото всички започват да купуват цветя, картички и разни дреболийки само, защото е празник. И така до следващата година - пак на празника. А през останалото време?    :new78:
Предпочитам да получа цвете ей така, без причина, просто, защото съкровището е решило да ме изненада.  :cvete:

slance
мушмурок
*
Неактивен Неактивен

От: София/Плевен

« Отговори #7 -: 24.01.2007 14:36:31 »

извинявам се. не съм я видяла.

Всички сме ангели само с едно крило и можем да летим единствено като се прегърнем един друг.
Милена
плямпало, ама се трае
Неактивен Неактивен

От: гр.София

« Отговори #8 -: 24.01.2007 21:09:03 »

По принцип ми е симпатичен този Св.Валентин , но ние не го празнуваме.
Станислав е категоричен от самото начало "Ние католически празници няма да празнуваме" и точка по въпроса.
Е, през деня тайничко ми минава мисълта, че може да ми е взел нещичко мило, но.....безкомпромисен е в това отношение :33uu:

ivaila
спящ на клавиатурата
Неактивен Неактивен

От: България

« Отговори #9 -: 24.01.2007 21:16:29 »

Аз пък много си го харесвам този празник,въпреки че е католически!!
Ние всеки ден си показваме своите чувства,но и този ден си го чувстваме като наш-както  например годишнината ни!!Ние за 3 -те години през които сме заедно само първата сме я чествали,защото тогава милото не беше на път,но въпреки това всяка година си честитим с SMS-и и си подаряваме по нещо!! :loveuu:
Аз съм ЗА този празник!!!!
:emot2: :emot2: :emot2:

*Лина*
плямпало, ама се трае
Неактивен Неактивен

От: България

Мама на мъж ;)

« Отговори #10 -: 25.01.2007 09:47:15 »

А пък аз съм на принципа, че празник ли е трябва да се празнува :emot2:
Друг е въпроса, че за мен  през февруари има много по-голям празник-а именно рождения ден на  приятеля ми, който е на 24 февруари-така, че Св.Валентин е прелюдия към големия купон :new44:

Svetla
спящ на клавиатурата
Неактивен Неактивен

От: Перник

Перник

« Отговори #11 -: 28.01.2007 14:34:32 »

ОК, католически празник е, но защо пък да не прекараме още една романтична вечер? Е, ако има шоколад и някакъв дребен кич във формата на сърце, какво лошо?  :mrgreen: При нас, аз съм по-актовна в "отбелязването" на този празник - купувам на мъжа ми някакъв дребен подарък и към него - малка плюшена играчка, сърце, такива неща. Вече 11 години реакцията е "И сега какво, и аз ли трябва да ти купя нещо такова?" :mrgreen:

ruds
мушмурок
*
Неактивен Неактивен

« Отговори #12 -: 28.01.2007 14:43:41 »

Като всички празници така и този по някакъв начин трябва да се отпразнува!Аз лично не смятам да го празнувам, не защото не ми харесва а просто няма с кого за сметка на това тези които имат с кого да празнуват празнувайте и се забавлявайте и за мене.Пожелавам ви приятно искарване!!!!!!!!!!
Chanel
Редактор
Неактивен Неактивен

няма невъзможни неща

« Отговори #13 -: 28.01.2007 15:22:20 »

Да ви кажа ,чесно ние празнуваме повече този празник от католиците.Като знам във Варна (може би не само там)на този ден колко са скъпи розите, как не можеш да си намериш маса в ресторант, очаквах тук да е още по грандиозно.Католиците поне по мои наблюдения празнуват нашия Трифон зарезан.С тази разлика ,че нищо не зарязват ,само се напиват.И никаква романтика на този ден.Поне аз за 4 гидини не съм усетила.Ако някой е усетил , да ме поправи.
А на мен празника ми харесва.Много е романтичен и няма нищо лошо в това да го празнуване , нищо че не сме католици.

dessi
плямпало, ама се трае
Неактивен Неактивен

От: Sofiq

Вярвам, че ще се случи!

« Отговори #14 -: 28.01.2007 19:30:27 »

ние е силно казано празнуваме, разменяме си по нещо, някое сърце! Миналата година едвам си намерихме место в една пицария, и това е защото повечето " непрезнуват"  :mrgreen: Относно подаръците - миналата година на 14 февруари  напълних спалнята с балони /всякакви цветове/ а на един бях вързала и едно малко сърце и скромно пакетче, в което имаше бельо за милото! На леглото бях направила 2 преплитащи се сърца от розови и жълти сърца-листчета и всяко беше с любовно послание или някакво пожелание!Предната вечер бях пуснала в джоба му едно сърчице и едно поставих в тоалетното му шкафче /същите като това от балона с пакета/-на сутринта си ги бе намерил /аз не ставах тогава с него, бях в отпуска и така имах време и да направя малките сърцича от розови и жълти листчета!/Вечерта се скрих се едно ме няма и той се намъкна там и остана на место, но реакцията не беше кой знае какво, даже аз останах малко разочарована че по-този никакъв начин реагира! Той ми подари кутия във формата на сърце в луксозни шоколадови бонбони..............абе мъжка му работа! Тази година мисля да му подаря торта във формата на сърце, че и аз да намажа от нея!  :mrgreen:
« Последна редакция: 28.01.2007 19:32:47 от dessi » Записан

Страници: [1] 2 Нагоре Изпрати тема Печат 
Svatbata.org  |  За нашия форум  |  Пожелания и честитки  |  Празници (Модератори: charming, MЕЙЧЕ)  |  Тема: 14 февруари - Св. Валентин-ден на влюбените « назад напред »
Отиди на:  

БГ Фактор | Е-Телевизор | Ка Студио | Фото забавления | Видео сайтове
erogance | Family-bg.com | igrite.com | koteto.com | Autodata.BG | Онлайн флаш игри

Елате в .: BGtop.net :. Топ класацията на българските сайтове и гласувайте за този сайт!!! Svatbata.org Powered by SMF 1.1.19 SMF © 2006,2007 Simple Machines
Страницата е генерирана за 0.212 секунди с 22 заявки.