23.07.2014 21:03:44Последен член: bai_ivan
Svatbata.org » За нашия форум » Пожелания и честитки » Празници »  (Модератори: charming, MЕЙЧЕ)14 февруари - Св. Валентин-ден на влюбените
Страници: [1] 2   Надолу
  Изпрати темата  |  Изпечатай  
Автор Тема: 14 февруари - Св. Валентин-ден на влюбените  (Прочетена 11790 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
desitka
спящ на клавиатурата
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 5974
...за любовта, морето и още нещо...

« -: 22.01.2007 19:33:04 »

Ето, че януари е към своя край, а най-"яркия" празник през февруари е Денят на влюбените.
Вие какво мислите за този празник? Чествате ли го? Какви подаръци купувате за любимия човек? А вие очаквате ли подарък? Какво мислите за "червената истерия" от сърчица, балони, фигурки и т.н.? Как приемате, че в много заведения във вечерта на Св. Валентин не можеш да влезеш без куверт?

Лично аз не чувствам този ден като празник. За мен е по-скоро повод за малко романтика, отколкото празник. Много ме дразни факта обаче, че розите са по-скъпи, че в заведенията има куверти...И уж празника е "измислен", католически, уж не го приемам за "празник", а все гледам да взема нещо дребно и символично за мъжа ми, а и очаквам такъв жест от него...Странна работа  :new78:
Активен
Деси
мушмурок
*
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 452
Ямбол

За мен е по-скоро повод за малко романтика, отколкото празник. Много ме дразни факта обаче, че розите са по-скъпи, че в заведенията има куверти...И уж празника е "измислен", католически, уж не го приемам за "празник", а все гледам да взема нещо дребно и символично за мъжа ми, а и очаквам такъв жест от него...Странна работа  :new78:
Абсолютно съм съгласна с теб! Не виждам нищо лошо в самия празник, нито пък в това да го използвам като повод за празнуване с любимия човек, но... Като се замисля, досега винаги сме се събирали с приятели на този ден - и двойки, и сами, та се оказва че в един момент празнуваме на кой каквото му е удобно :new78: :biddrin:.  Иначе и аз се дразня от кувертите и от цените на цветята, и то много :cussing:.
Активен

"Когато видят, че можеш да копаеш големи дупки, просто ти връчват по-голяма лопата."
Шехи
плямпало, ама се трае
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 2731

За мен този празник не е повод да отидеш на заведение или да се напиеш.Нито пък смятам, че трябва да си разменяме подаръци (освен когато бяхме гаджета :mrgreen:).Смятам, че годишнината от сватбата е за това.
На Св.Валентин смятам да организирам друг вид изненада на любимия.

А ето малко и за празника:
В доброто старо време император Клавдий събирал доброволци за армията си, но никой от мъжете не искал да се бие и да умре, оставяйки любимата и семейството си сами и явилите се били малцина. Тогава на Клавдий му хрумнала щурата идея, че ако забрани брака, доброволците ще станат повече... И, както може би се досещате, тъкмо това направил. Някъде в древната римска държава живял свещеникът Валентин, който напук на императора венчаел влюбени двойки. Изпълнявайки мисията си, той бил заловен и екзекутиран на 14.02.269 г. за подстрекателство. Самата екзекуция била по-скоро тържество, тъй като хората го изпратили с цветя и сладки. Стотина години по-късно хората все още се сещали за това, на което ги учел Валентин и го провъзгласили за светец и покровител на влюбените.

Как празнуват по света:
Във Великобритания повечето вестници и списания публикуват различни песни, стихове и сонети относно празника

В Уелс правят "дървени любовни лъжици", които се раздават като подаръци на 14-ти февруари. Сърца, ключове и ключалки са най-често срещаните декорации. Подтекстът е повече от ясен: "Отключи сърцето си за мен"

В Шотландия правят фестивал по случай св. Валентин. Младите самотни хора пишат имената си на лист и след това се тегли жребий, който съчетава самотните мъже и жени в двойки. Ето как много млади двойки са станали семейства именно заради този празничен ден. Фестивалът продължава с бурни танци, а понякога - и с размяна на подаръци.

В Италия навремето се празнувал Пролетен фестивал, провеждан на открито предимно от младежи. На фестивала свирела музика, пеели се песни и се четели стихове. В Торино все още има обичай годежите да се провеждат именно на тази дата. Също така ден преди св. Валентин хората си накупуват сладки и бонбони, с които украсяват домовете и най-вече трапезите си.

Германците са по-непретенциозни към този празник... По принцип те си раздават валентинки и подаръци по всяко време на годината... За тях е достатъчно просто да се почувстват влюбени ;-)

Французите, обаче, имат цяла церемония за незадомените, които трябва да се нарисуват (или снимат) и да окачат снимката си на вратата на своите възлюбени. Ако половинката не ги харесва, трябва да изгори портрета до залез слънце. Специални поздравителни картички (cartes d'amities) се разменят по английски тертип.

В Дания предпочитат "невидими" картички, т. е. картички, чиито надписи се появяват само когато се доближат до топлина (Вие можете да си направите такива картички, ако пишете с лимонов сок).

В Австралия по време на златната треска съществувал следният обичай - ако някой открие злато в деня на св. Валентин, трябвало да плати валентинките на всички ергени в мината. Разбира се, след като не плащали те, ергените си поръчвали невероятни картички - коприна, сатен, скъпи аромати, златни букви и какво ли не още...

В Австрия пък на св. Валентин момчетата трябвало да представят момичето, което харесват на близките си... използвайки само букет цветя. Цветята и структурата на букета трябвало да изразяват външните качества и характера на момичето.

В Испания всички съпрузи трябвало да изпратят букет червени рози на съпругите си, независимо на какво разстояние са един от друг в момента.

В САЩ освен сладникави картички, се пращат и с по-пиперлив подтекст от рода на "Много си дебела", "Не те харесвам", "Шефе, мразя те" и прочие...

В някои страни, когато млада жена получи дреха от мъж, това е предложение за брак. Ако тя приеме подаръка, скоро се очаква сватба.
Активен

merimna
спящ на клавиатурата
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 5234

Никога не съм го харесвала :y34:
Не ми е нужен един специален ден в годината за да изразя любовта си към човека когото обичам.Струва ми се безсмислено да си подаряваме шоколади във формата на сърчица и да се водим по ресторанти,като можем да го правим всеки ден.
Винаги съм била на мнение,че не трябва да има повод за да покажеш чувствата си и затова го правя всеки ден.... :loveuu:
Наскоро обаче,казах това което написах току що тук пред Жоро и той ме изгледа странно и гузно.По-принцип винаги сме отбелязвали този ден,по негова инициатива и сега май с това ми изказване му стана криво.
Все пак няма да ми стане нещо ако го отбележа отново. Няма да развалям нагласата на човека,я.А и духа на тези празници които не са типично наши ми харесва.
Активен

"Наглеждай сърцето ми- оставих го при теб."
InaCh
Мисис Svatbata.org 2007 2 място
спящ на клавиатурата
*
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 5299
МОЯТА БЕЗЦЕННА ЗВЕЗДИЧКА!

На мен този празник ми харесва, нищо че е Католически!
Не виждам нищо лошо в един празник на Любовта, пък и какво по-хубаво от още един повод да изненадаш любимия и да му покажеш любовта си отново!
И понеже тази година ще бъда при моето Злато в Лондон още от сега съм започнала да се подготвям! Намислила съм нещо семпло, но нежно и приятно!
Купих едно керамично сърчице, към което е привързано навито листче хартия с послание. Мъничко и много симпатично! Има връзчица за закачване и смятам да го нанижа на една бутилка червено вино да подредя до нея две чаши и така да го очаквам!
Освен това видях едни ключодържатели под формата на ключ, а корпусът им е във формата на сърце. Направени са от някаква метална тел и самото сърце е кухо, а вътре е сложено едно сърце от плат! Това ще опаковам в малка кутийка!
Надявам се приятно да го изненадам!
Активен

slance
мушмурок
*
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 117

Празника на любовта-14.02.2007
« Отговор #5 -: 24.01.2007 11:49:19 »

Остават 3 седмици до празника на виното и любовта  :new51: :zcheers:
Смятате ли да изненадате по някакъв начин вашия любим - с подарък, романтична вечеря или нещо друго? Може да споделите как празнувате по принцип и зачитате ли въобще Св.Валентин. Привърженици ли сте на теорията, че българите празнуват Трифон Зарезан, а Св. Валентин е католически празник. Или считате, че влюбените не трябва да чакат определен ден от годината, за да празнуват, а че могат и трябва да намират всеки ден начин да покажат чувствата си на своите половинки.
Хайде, ако сте от празнуващите, разфихрете своята фантазия и въображение и споделете с какво мислите да впечатлите вашия любим тази година  :za194:

Активен

Всички сме ангели само с едно крило и можем да летим единствено като се прегърнем един друг.
Оли
Редактор
спящ на клавиатурата
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 5701
Всичко идва навреме за този, който умее да чака!

Отн.: Празника на любовта-14.02.2007
« Отговор #6 -: 24.01.2007 16:11:00 »

Абсолютно съм съгласна с мнението, че не трябва да се чака определен ден, за да покажеш на любимия си човек своите чувства. Аз лично не харесвам Св. Валентин,/а по същата причина и Осми март/, защото всички започват да купуват цветя, картички и разни дреболийки само, защото е празник. И така до следващата година - пак на празника. А през останалото време?    :new78:
Предпочитам да получа цвете ей така, без причина, просто, защото съкровището е решило да ме изненада.  :cvete:
Активен

slance
мушмурок
*
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 117

Отн.: Празника на любовта-14.02.2007
« Отговор #7 -: 24.01.2007 16:36:31 »

извинявам се. не съм я видяла.
Активен

Всички сме ангели само с едно крило и можем да летим единствено като се прегърнем един друг.
Милена
плямпало, ама се трае
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 2581

По принцип ми е симпатичен този Св.Валентин , но ние не го празнуваме.
Станислав е категоричен от самото начало "Ние католически празници няма да празнуваме" и точка по въпроса.
Е, през деня тайничко ми минава мисълта, че може да ми е взел нещичко мило, но.....безкомпромисен е в това отношение :33uu:

Активен

ivaila
спящ на клавиатурата
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 7634

Аз пък много си го харесвам този празник,въпреки че е католически!!
Ние всеки ден си показваме своите чувства,но и този ден си го чувстваме като наш-както  например годишнината ни!!Ние за 3 -те години през които сме заедно само първата сме я чествали,защото тогава милото не беше на път,но въпреки това всяка година си честитим с SMS-и и си подаряваме по нещо!! :loveuu:
Аз съм ЗА този празник!!!!
:emot2: :emot2: :emot2:
Активен

*Лина*
плямпало, ама се трае
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 3333
Мама на мъж ;)

А пък аз съм на принципа, че празник ли е трябва да се празнува :emot2:
Друг е въпроса, че за мен  през февруари има много по-голям празник-а именно рождения ден на  приятеля ми, който е на 24 февруари-така, че Св.Валентин е прелюдия към големия купон :new44:
Активен

Svetla
спящ на клавиатурата
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 5052
Перник

ОК, католически празник е, но защо пък да не прекараме още една романтична вечер? Е, ако има шоколад и някакъв дребен кич във формата на сърце, какво лошо?  :mrgreen: При нас, аз съм по-актовна в "отбелязването" на този празник - купувам на мъжа ми някакъв дребен подарък и към него - малка плюшена играчка, сърце, такива неща. Вече 11 години реакцията е "И сега какво, и аз ли трябва да ти купя нещо такова?" :mrgreen:
Активен

ruds
мушмурок
*
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 50

Като всички празници така и този по някакъв начин трябва да се отпразнува!Аз лично не смятам да го празнувам, не защото не ми харесва а просто няма с кого за сметка на това тези които имат с кого да празнуват празнувайте и се забавлявайте и за мене.Пожелавам ви приятно искарване!!!!!!!!!!
Активен
Chanel
Редактор
спящ на клавиатурата
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 5860
няма невъзможни неща

Да ви кажа ,чесно ние празнуваме повече този празник от католиците.Като знам във Варна (може би не само там)на този ден колко са скъпи розите, как не можеш да си намериш маса в ресторант, очаквах тук да е още по грандиозно.Католиците поне по мои наблюдения празнуват нашия Трифон зарезан.С тази разлика ,че нищо не зарязват ,само се напиват.И никаква романтика на този ден.Поне аз за 4 гидини не съм усетила.Ако някой е усетил , да ме поправи.
А на мен празника ми харесва.Много е романтичен и няма нищо лошо в това да го празнуване , нищо че не сме католици.
Активен

dessi
плямпало, ама се трае
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 2009
Вярвам, че ще се случи!

ние е силно казано празнуваме, разменяме си по нещо, някое сърце! Миналата година едвам си намерихме место в една пицария, и това е защото повечето " непрезнуват"  :mrgreen: Относно подаръците - миналата година на 14 февруари  напълних спалнята с балони /всякакви цветове/ а на един бях вързала и едно малко сърце и скромно пакетче, в което имаше бельо за милото! На леглото бях направила 2 преплитащи се сърца от розови и жълти сърца-листчета и всяко беше с любовно послание или някакво пожелание!Предната вечер бях пуснала в джоба му едно сърчице и едно поставих в тоалетното му шкафче /същите като това от балона с пакета/-на сутринта си ги бе намерил /аз не ставах тогава с него, бях в отпуска и така имах време и да направя малките сърцича от розови и жълти листчета!/Вечерта се скрих се едно ме няма и той се намъкна там и остана на место, но реакцията не беше кой знае какво, даже аз останах малко разочарована че по-този никакъв начин реагира! Той ми подари кутия във формата на сърце в луксозни шоколадови бонбони..............абе мъжка му работа! Тази година мисля да му подаря торта във формата на сърце, че и аз да намажа от нея!  :mrgreen:
« Последна редакция: 28.01.2007 21:32:47 от dessi » Активен

Страници: [1] 2   Нагоре
  Изпрати темата  |  Изпечатай  

Отиди на: