24.10.2014 19:05:51Последен член: deniyordanova
Svatbata.org » За всеки по нещо » Кулинарни изкушения »  (Модератор: Pepi)питка с мая *К*
Страници: [1] 2 3   Надолу
  Изпрати темата  |  Изпечатай  
Автор Тема: питка с мая *К*  (Прочетена 34494 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Kali_jj
Вещица без метла
плямпало, ама се трае

Kali_jj might someday be someone...Kali_jj might someday be someone...Kali_jj might someday be someone...Kali_jj might someday be someone...
Неактивен Неактивен
Публикации: 4092
Луда до побъркване

питка с мая *К*

« -: 19.03.2006 14:17:01 »

едно кубче мая
сол
1 чл захар
4 яйца
300 мл лимонада или газирана вода
брашно колкото поеме

маята се разтваря в малко вода или прясно мляко. в дълбок съд се изсипват част от брашното, сол, захар, разтворената мая и лимонадата и се замесва меко тесто. оставя се да втаса на топло.
отново се размесва леко и се разточва на кора дебела около 1 см. може и просто да го раздърпате докато стане с такава дебелина. намазва се с олио или друга мазнина(масло, маргарин....), може да се поръси и с натрошено сирене и се навива на руло. реже се на парчета и се нарежда в тавичка, така че да пбразува нещо като цвете. след това във фурната и .......готово!

ако тавата в която печете е по дълбока, питката става по хубава. лично аз ползвам долната част на тенджера под налягане.

« Последна редакция: 04.12.2006 15:56:38 от Kali_jj » Активен

Pepi
Вещица
спящ на клавиатурата
*

Pepi is a rising star!Pepi is a rising star!Pepi is a rising star!Pepi is a rising star!Pepi is a rising star!Pepi is a rising star!
Неактивен Неактивен
Публикации: 5328

Re: питка с мая *К*
« Отговор #1 -: 04.12.2006 15:50:34 »

Това е вкусотийката, която майка ми някога правеше, но нямах рецептата. Страхотна е, особено зимно време... Напомнями за домашните традиции и уюта у дома. В най-скоро време ще я пробвам и аз.
Kali_jj, моля те сложи й снимката и тук, за да знае всеки за какво точно става дума.
Активен

Блонди©
Вещица без метла
яхнал метлата

Блонди© hides in shadows.
Неактивен Неактивен
Публикации: 10180

Отн.: питка с мая *К*
« Отговор #2 -: 02.05.2008 18:49:14 »

В неделя ще правя прищъпулник на Алекс и точно тази рецепта търсех. Моята кума преди време я е правила и е много вкусна.Ще я наснимам и аз да ви я покажа след като я направя...

Много благодаря Кали  :y36: :kissi:
Активен
mushumushu
мушмурок
*

mushumushu has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 89

« Отговор #3 -: 02.05.2008 23:19:04 »

Браво, аз също я правя но с 3 яйца. На мен ми я каза една баба, тази питка Винаги става. Може и като месеница да се направи и като баница, но се разточва по-тънко и се завива като вита баница.
« Последна редакция: 02.05.2008 23:21:24 от mushumushu » Активен

Блонди©
Вещица без метла
яхнал метлата

Блонди© hides in shadows.
Неактивен Неактивен
Публикации: 10180

« Отговор #4 -: 04.05.2008 21:55:25 »

Стана ! Оставих я да втасва 4 часа и стана страхотна.

Кали ако беше на близо щях да те разцелувам за тази рецепта.  :kissi: :kissi: :kissi: :kissi:
Активен
Kali_jj
Вещица без метла
плямпало, ама се трае

Kali_jj might someday be someone...Kali_jj might someday be someone...Kali_jj might someday be someone...Kali_jj might someday be someone...
Неактивен Неактивен
Публикации: 4092
Луда до побъркване

« Отговор #5 -: 05.05.2008 10:38:34 »

Радвам се че ви харесва!  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Блонди,  :y36: :y36:

Активен

Марияна Дамянова
Редактор
плямпало, ама се трае

Марияна Дамянова barely matters.Марияна Дамянова barely matters.
Неактивен Неактивен
Публикации: 2505
Щастието е пълно с мама, тате, братче и сестриче!

« Отговор #6 -: 21.12.2008 19:59:18 »

Моята рецепта за питка с мая е почти същата, но вместо лимонада слагам кофичка кисело мляко.

Питка слънце

Продуктите:
1кг - брашно(пресято поне веднъж)
4бр - яйца(2-та жълтъка се отделят за мазане)
1бурк. - кисело мляко
1кубче - мая
1с.л. - сол
1с.л. - захар

Приготвяне:
Маята със солта и захарта се разтварят с малко вода. Замесва се меко тесто с брашното, колкото поеме(около 1кг), разделя се на 3 части и се оставя да втаса. След като втаса тестото, трите части се раздърпват на кръгове подмазват се с мазнината и се нареждат една върху друга. Разточват се така подредените кръгове, разязват се на 16 триъгълника, които се навиват като кифлички от широката към тясната част и се подреждат в подмазана тавичка. Отново се оставя тестото оформено вече като пита да втаса и се пече в предварително загрята фурна на 70-100 градуса. Малко преди да се доизпече се вади тавата и питата се намазва с жълтъците разбити с малко водичка. Когато питката вече е готова се изважда от фурната поръсва се с вода и се загъва с кърпа за да омекне коричката и.

Последно правих питата на 17.12.2008г за именният ден на Дани. Може да видите на снимката как я бях оформила, в средата направих пиленца.
Активен

Дори
наш човек
**

Дори has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 918
Варна

« Отговор #7 -: 01.06.2009 23:48:37 »

Направих питка слънце на Мариана и ето резултата, стана много вкусна и красива за прощкапулника на дъщеря ми.
Активен

lorraine
плямпало, ама се трае

lorraine is working their way up.lorraine is working their way up.lorraine is working their way up.
Неактивен Неактивен
Публикации: 3005
Мъжка мама и мадама

« Отговор #8 -: 31.10.2009 17:05:27 »

Днес за първи път правих питка, от доста време имах желание, но днес ми дойде музата и резулатът е на лице!
Много съм доволна, че се получи-бързо и лесно! Споделям рецептата

1 кг брашно
1 с.л. сол
1 с.л. оцет
1 с.л. захар
2 яйца ( 1 жълтък се отделя за намазване )
кубче мая
хладка вода

Замесваме меко тесто, отделяме една малка топка и я поставяме в средата на тавата. Останалата част се разточва и се реже, като торта. Парчетата се навиват на рулца,като кроасани :lol: и се нареждат в тавичката. Загъваме с кърпа и оставяме да втаса. След това намазваме с разбит жълтък и олио. Моята фурна е на газ, не съм я загрявала предварително, пекох питката на 170 градуса около час. Като извадих я намазах с олио!
http://www.facebook.com/photo.php?pid=95640&l=f38cd724bb&id=100000189831128
Активен

Коктейл
плямпало, ама се трае

Коктейл is working their way up.Коктейл is working their way up.Коктейл is working their way up.
Неактивен Неактивен
Публикации: 3074
"Не се вземай на сериозно! :-D "

« Отговор #9 -: 27.01.2010 15:00:18 »

Аз защо съм изпуснала тази тема  :new78:
Тази питка я правих за Нова Година.
Точно рецепта не мога да кажа,защото правя погачите на око.

Стандартната рецепта:брашно,топличко прясно мляко+жива мая+захар,яйца,сол,малко оцет,малко олио...

Разделям на три тестото,мажа обилно с чисто масло(най-хубаво става със свинска мас),рся с малко сиреме между трите теста,режа като пица на 16,навивам като кифлички,втасва отново...и така.
Ето я:
Активен

Joyful
плямпало, ама се трае

Joyful hides in shadows.
Неактивен Неактивен
Публикации: 4154

« Отговор #10 -: 28.01.2010 11:47:02 »

Леле, какви вкуснотии!!!  :emot2: Зяпнах направо... до сега не съм правила пити и погачи, ама покрай вас може да набера смелост и да пробвам.  :new78:
Активен

Cherissa
спящ на клавиатурата

Cherissa hides in shadows.
Неактивен Неактивен
Публикации: 6465
гуги на меми

« Отговор #11 -: 28.01.2010 13:41:18 »

Момичета, тъкмо навреме намерих тази темичка, показали сте страхотни питки. Скоро ще правим прощъпулник на Мати и ще се възползвам от рецептите ви  :y36: Досега не съм месила никога  :y41:, но се надявам да се справя. Ще си покажа резултата задължително / дано да е сполучлив   :haha:/
Активен
Rou
плямпало, ама се трае

Rou barely matters.Rou barely matters.
Неактивен Неактивен
Публикации: 2261

« Отговор #12 -: 04.02.2010 14:26:12 »

Смятам да се пробвам да направя една питка за 40 дни от раждането на Александър. Може ли някой да ми каже колко време се пече питката? Колко часа да я оставя да втася? Може ли да е по-дълго да речем да я замеся предният ден? Маята тук не е на кубчета, няой знаели грамажа? Много благодаря  :y02: Преди време бях правила питка и стана много хубава, но нямам никакъв спомен точно как я направих.
Активен

Коктейл
плямпало, ама се трае

Коктейл is working their way up.Коктейл is working their way up.Коктейл is working their way up.
Неактивен Неактивен
Публикации: 3074
"Не се вземай на сериозно! :-D "

« Отговор #13 -: 04.02.2010 14:39:31 »

Ру,за съжаление няма да мога да ти дам конкретен отговор на въпросите ти,защщото втасването,печенето зависи от много неща-околконата температура,брашното(много си зависи от брашното),от маята...

За печенето специално можеш да използваш стария метод-с клечка за зъби.Бодваш и ако излиза напълно суха-значи е готова.Или пък по краищата на тавата ако е изпечено(ръба на питката де,ако ме разбра)-значи е готова.Ама то си се вижда,мирише си на готов изпечен хляб,почервенява си хубаво...ама ползвай по-добре клечката.

За маята-би трябвало на пакетчето да пише за колко кг брашно е едно пакетче.

Втасването-като нарпавиш тестото може точно в средата да натиснеш с пръста си,да стане дупчица,ама не до долу баш.И когато това "кладенче"/"дупка" се изпълни-значи е готово втасало.Един вид трябва да се надигне това дето си натиснала.
Аз лично не бих ти препоръчала да я месиш предния ден.Ще превтаса ала бала...Може да я изпечеш от предния ден,да я завиеш с памучна кърпа и в плик някакъв.

Ако имаш други питанки-питай.Щом е за Александър-ще помагаме ;)
Активен

InaCh
Мисис Svatbata.org 2007 2 място
спящ на клавиатурата
*

InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.
Неактивен Неактивен
Публикации: 5299
МОЯТА БЕЗЦЕННА ЗВЕЗДИЧКА!

« Отговор #14 -: 04.02.2010 17:06:40 »

Ру, ако намериш някой Полски магазин на близо, там ще откриеш и мая на кубчета! Грамажът им е различен от българската, т.е. двоен. Едно кубче Бг мая е мисля 43гр. а полската е 80гр. Аз си я разделям на 4 и така я замрзявам.
Aaa, и питката за 40 дни трябвало да е сладка, т.е. по принцип се слага 1ч.л. захар, а за тази може още 1-2 лъжички, така че лекичко да сладни!
Активен

Страници: [1] 2 3   Нагоре
  Изпрати темата  |  Изпечатай  

Отиди на: