20.12.2014 10:37:23Последен член: pemast
Svatbata.org » Всичко за сватбата » За трите най-важни неща »  (Модератори: blank, Svilenka)*Шведска маса вместо стандартните менюта на ресторантите
Страници: [1] 2 3 4   Надолу
  Изпрати темата  |  Изпечатай  
Автор Тема: *Шведска маса вместо стандартните менюта на ресторантите  (Прочетена 28705 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
mireto
новодошъл
*

mireto has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 11

*Шведска маса вместо стандартните менюта на ресторантите

« -: 17.09.2007 14:28:00 »

Здравейте!

Не успях да открия подобна тема, а и в случая по-скоро се нуждая от вашия съвет и опит. Ще ви бъда много благодарна да споделите вашия опит, мисли и идея. :biddrin:

Имаме идея да заформим една малко по-спокойна и различна сватба. Струва ми се, че стандартно сервиране на салатка, основно ястие и торта на сватбите, на които съм била, и пиенето през останалото време по-скоро "сковава" обстановката, отколкото да става забавата. Може и да бъркам, но...:biddrin:

Идеята ни е да правим сватбата на открито, например градина или нещо такова, извън град, по възможност в Балкана, но това е за друга тема :biddrin: Мислихме да го направим с шведска маса, на която освен стандартните хапки да има и т.нар "топъл бюфет", а отделно да има бар, на който барман да влива живителни течности на милите ни гости.   Подбудите ни за това са, че така хората няма да се застояват, ще има движение, танци, ние лесно ще можем да поседнем и да поговорим с всичките си гости. Притесненията ни да дали ще може да се организира достатъчно лесно, дали няма да е много скъпо и като цяло как би се възприело. Интересува ме дали някой е правил така или дали е бил на подобна сватба и как е било.

Ще се радвам на всяко изразено мнение или препоръка.
Благодаря ви предварително!
« Последна редакция: 01.08.2008 21:02:10 от Pepi » Активен
cvety_s
спящ на клавиатурата

cvety_s has a powerful will.cvety_s has a powerful will.cvety_s has a powerful will.cvety_s has a powerful will.cvety_s has a powerful will.cvety_s has a powerful will.cvety_s has a powerful will.
Неактивен Неактивен
Публикации: 6132
Пълно щастие ...

mireto  :welc: :welc: :welc: Пожелавам ти приятни минути тук. Мисля  :new78:, че сватбата на Мим е била подобна, но не съм сигурна. Успех :emot2:
Активен

Sweety Pie
наш човек
**

Sweety Pie has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 965

Мирето, миналата седмица бях точно на сватба, каквато описваш - в градина, със шведска маса със топъл и студен бюфет и бар. Масите бяха сложени под тенти. Получи се много приятно, защото храната беше добра, всеки си взимаше по колкото и от каквото иска, същото и с напитките. А много хора не седяха по масите, и ако не танцуваха, то си стояха в градината с по чаша в ръка и си говореха. Така че ако се направи както трябва, наистина е сполучливо решение за сватба. Успех  :emot2:
Активен

in_ian
наш човек
**

in_ian hides in shadows.
Неактивен Неактивен
Публикации: 1472

Привет и от мен! :y36:
През лятото бях на сватба и имаше шведска маса.За разлика от мнението на Sweety Pie, аз не останах никак очарована от това решение.Сватбата беше в лятна градина, но може би заради самото място не се беше получило.И повечето хора пак си седяха.Освен това трябва да се помисли за менюто, т.е. да е достатъчно.А и обикновено по български манталитет хората се нахвърлят на храната!Така че помислете много добре!
Активен

"Човек винаги е свикнал да дири причините и за доброто, и за лошото вън от себе си. А те са вътре в нас." - Д.Талев
BettyV
наш човек
**

BettyV barely matters.BettyV barely matters.
Неактивен Неактивен
Публикации: 1345

Сватбата на брат ми беше с шведска маса, но беше в ресторант. Получи се малко струпване на масата, при зареждане на блюдата. Някои от гостите пък ги беше срам да ходят да си вземат храна и се получи така че, някои от гостите се превърнаха в сервитьори на другите.  Може би трябва да се организира с повечко маси и да има сервитьор, който да мине все пак да предложи услугите си на по-срамежливите гости, за да не останат гладни  :wink:
На мойта сватба пак не беше с търдо меню, избрахме си различни блюда - получи се много добре, всички гости бяха доволни и не излезе скъпо. :emot2:
Активен

InaCh
Мисис Svatbata.org 2007 2 място
спящ на клавиатурата
*

InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.
Неактивен Неактивен
Публикации: 5299
МОЯТА БЕЗЦЕННА ЗВЕЗДИЧКА!

Нашата сватба беше такъв тип! Менюто е публикувано в съответната тема, а сватбата беше в зала, но същата фирма прави и на открито! При нас всичко беше перфектно организирано отстрана на хората от фирмата! Ако проявяваш интерес пиши на личния и ще ти пратя снимки, вариантите на менюто все още имам в пощата и подробна информация!
Успех!
Активен

Бухтичка
наш човек
**

Бухтичка has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 618

Аз все още не съм започнала да подготвям сватба, но като съм си мислила май искам точно такава сватба. Много се надявам обаче да мога да намеря подходящ ресторант за целта, защото досега не съм била в такъв.
Активен

Fire
новак
*

Fire has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 33

Абе според мен още нашето общество не е дорасло до такова ниво за шведка маса. Е разбира се за повечето гости няма да е проблем, но помисли за родата и за по-старите гости.  Аз лично съм присиствал на такава сватба, но беше комбинирана шведска маса и отделно сервитьорите си разнасяха основното ястие. Иначе съм чувал отзиви за сватба изцяло със шведска маса и те въобще не бяха добри, всъщност "не бяха добри" е меко казано с една дума приятелят ми не спираше да псува и да ми обяснява как е  останал гладен, но в крайна сметка на въпроса на младоженците "Хареса ли ви сватбата?" отговорил : "- За први път през живота си присъствам на подобна сватба!"- което си е било самата истина (той си е голям зевзек).
Така, че според мен комбинирания вариянт е най-доброто решение.
Активен
viktoriya
плямпало, ама се трае

viktoriya barely matters.viktoriya barely matters.
Неактивен Неактивен
Публикации: 2045
Само аз съм АЗ!

Идеята е прекрасна и напълно подкрепям по-смелите в тази насока! Вярно е, че сме недорасли за такъв тип събитие, но пък хората се учат и полека-лека ще свикнат. Нашата сватба обаче я планираме в по-народен стил и някак няма да й върви шведска маса или коктейл. Но пък иначе съм с две ръце "ЗА" такова тържество.
Активен

gadamer
мушмурок
*

gadamer has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 84

Аз също искам по-нестандартна сватба, т.е нещо различно от пържола с гарнитура и затишие, когато се сервира основното ястие, докато всички се наядати вилиците им тракат, докато се носи тиха  и спокойна музика за фон.. Шведската маса ми се струва много добра идея. Естествено трябва да е много добре организирана и да има достатъчно храна за всички, както и разнообразие.  Била съм на прекрасни шведски маси и никой не се е срамувал да си вземе, нито пък всички са се престаравали да го правят. А и на моята сватба 95 % от гостите ще са млади хора, така че проблемът с недораслите за шведска маса възрастни гости отпада. А рискове с недоволни и гладни гости има достатъчно и с традиционнто меню по сватбите. Лично аз съм си тръгвала гладна от сватба, защото нещото, наречено пържола в чинията ми беше просто ужасно. А и не си падам по това сервиране на конвейр по сватбите, най-често класиката шопска салата и пържолка с гарнитура.
Активен

мим
наш човек
**

мим has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 1724

Аз също искам по-нестандартна сватба, т.е нещо различно от пържола с гарнитура и затишие, когато се сервира основното ястие, докато всички се наядати вилиците им тракат, докато се носи тиха  и спокойна музика за фон.. Шведската маса ми се струва много добра идея. Естествено трябва да е много добре организирана и да има достатъчно храна за всички, както и разнообразие.  Била съм на прекрасни шведски маси и никой не се е срамувал да си вземе, нито пък всички са се престаравали да го правят. А и на моята сватба 95 % от гостите ще са млади хора, така че проблемът с недораслите за шведска маса възрастни гости отпада. А рискове с недоволни и гладни гости има достатъчно и с традиционнто меню по сватбите. Лично аз съм си тръгвала гладна от сватба, защото нещото, наречено пържола в чинията ми беше просто ужасно. А и не си падам по това сервиране на конвейр по сватбите, най-често класиката шопска салата и пържолка с гарнитура.

Именно затова и през ум не ни е минало да правим стандартна сватба с фиксирано меню. Не можеш да угодиш на всеки и да си мислиш че като поръчаш един вид храна тя ще се хареса на всички гости.

Искам да обърна внимание, че сватби тип коктейл не се съчетават особено сполучливо с възрастни хора. При нас освен родителите имаше още две двойки на средна възраст. Останалите ни гости бяха само млади хора.

За да не се получи блъскане около шведската маса или гостите не трябва да са много, или трябва да се направят на няколко места маси, за да се се причинява подобен дискомфорт. Нашите гости бяха около 40 и нямаше подобни проблеми.

Масата нито за момент не остана празна. Беше предвидено салатите и различните оргдьоври да са сервирани когато взлизаме, а по-късно да се заменят с основните ястия. На нас "куверта" на човек ни излезе около 50 лв като поръчахме всевъзможни специалитети. Освен някой по-стандартни неща, имаше и няколко вида ордьоври със сьомга, домати капрезе с моцарела, основни ястия (бяха сервирани като отделни хапки или нарязани на филенца) със заешко, телешко със сос от манатарки, пилешки хапки на шишчета с марината от мед и т.н. Повечето салати бяха "нестандартни" и много вкусни. Гостите бяха очаровани, защото смятам че менюто беше оригинално и никой не очакваше да избегне шопската салата с пържола и картофи. Тортата беше също нестандартна и до днес всеки я споменава. Избирахме я в същото заведение с главния готвач също като по филмите. Накрая направиха комбинация специално за нас.

Алкохолът беше на бара (бяхме в заведение) и всеки си поръчваше на бармана или на сервитьорката, която обслужваше масите.

Нямаше гладни или такива които да ги е срам да станат, защото настроението беше като за купон. Предимството на шведската маса е че можеш да си позволиш много по-голямо разнообразие на храни без да се притесняваш кой какво предпочита. Никой не остава гладен, защото количеството е не по-малко от това ако поръчаш съответния брой индивидуални порции. А ако има нахвърляне върху шведската маса, това не зависи от вас а от възпитанието на гостите ви. При нас нямаше такова нещо.

Съвет за парти в градина - носите си риска да завали. Аз затова не посмях. Вариант е да направите тържеството в градината на заведение и ако евентуално на датата времето е лошо да имате уговорката да подредят всичко вътре.

Леле, че дълъг пост :doh: Мире, ако имаш въпроси питай, защото специално аз не бях предвидила някои неща и трябваше да се съобразя с тях непосредствено преди сватбата.
« Последна редакция: 05.10.2007 13:43:47 от мим » Активен

ina_z
наш човек
**

ina_z has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 1492

Мирето, аз съм ЗА!!! :biddrin:
Присъствала съм на 2 такива сватби.На мой братовчед още преди години.Беше изненада за всички.Около 30 човека в голям апартамент в София.В кухната бяха масите с вкусотии, напитки, чаши и чинии.От тавана висяха кошници с хлебчета, кифлички и сладки.По стаите имаше малки масички и табуретки.Хората вземаха каквото искат и се разпределяха по компании.Някой пускаше музика и който му се танцуваше си танцуваше.
Домакините подканяха гостите да си хапват и дори ги обслужваха ако се срамуват.Даже и хоро си тропнаха.Никой не остана гладен. :lol:
Втория път бяхме в ресторант - преди година.Около 45 човека.Там имаше сервитьори, които обслужваха гостите и особено срамежливите.Всички сватбени ритуали бяха направени без проблем. :lol:
Предимства:
Всеки ще хапне и пие каквото обича.Няма да се чувства ограничен в някаква ракия, салата или храна.Един обича месо-друг не!
Един пие ракия, но друг водка, а трети уиски или джин.Бира или вино - пак въпрос на избор.А много хора не ядат и слдко.Защо са им торти, сладки или сладоледи.Опитват ги от уважение.Не, че съм против еднквите куверти, но при възможност - шведската маса е за предпочитане.И все пак - всеки решава сам!!!!!!! :emot2:
Активен
mireto
новодошъл
*

mireto has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 11

Мили момичета, благодаря на всички, включили се с мнение и съвети   :smile: определено получих много ценна информация.

Все още не сме решили нищо конкретно, защото все още не сме се спрели на конкретен ресторант/ място, където да  бъде великото събитие. За сега мислим само върху едно място, което реално не е много широко като пространство, но пък хората там са гъвкави и мисля че успеят да ни организират добре нещата, имат идеи. Това е което не ми харесва е, че е леко раздвижено – пространството в самия ресторант е под формата на буквата „Г”, има колони, които малко ми се струват пречещи, мястото не е много като цяло. Добре от гледна точка на това, че ще бъде по-компактно, но идеята за шведска маса може би не би се получила на едно такова място.

Независимо от място, което изберем, със сигурност не искаме и няма да го направим а-ла салата-пържола-гарнитура-швепс-ракия. Много сериозно мислим над варианта с плата. На всяка маса, които ще бъдат между 6 и 12 души на маса, да има по две или три различни плата, първоначално с няколко вида салати и мезета, а в последствие едно или две с нещо като гарнитура и с някакви меса...или нещо от този род. Така пак ще имаме сериозно разнообразие, консервативните и срамежливи гости няма да се притесняват, а сервитьорите ще могат „да зареждат” нещата, които най-много се котират и харесват.

За съжаление така основната ми идея да има повече движение няма много да се реализира, но мисля че пак ще се получи веселото. Надявам се де  :smile: Знам, че може би няма за какво да се притеснявам, но определено не се чувствам много добре, като всички седят по масите, хапват, пийват и да се озъртат през цялото време какво следва, какво правят другите, еди кой си как се е облякъл, как танцува, колко е изпил, изял...То вярно, че много зависи от хората и нашите приятели не са „такива” хихих  :smile: ама все пак..Искаме всички да се забавляват, да има повече танци, смях, е, предполагам така ще стане, все пак ще бъде сватба  :wink:

Все още не сме се отказали от идея за шведска маса и алтернативи на традиционната организация и ще се радвам на всеки споделен опит или мнение по въпроса. Благодаря  :smile:

Активен
рен
плямпало, ама се трае

рен is working their way up.рен is working their way up.рен is working their way up.
Неактивен Неактивен
Публикации: 3624
Две души с едно сърце и още едно малко.....

Нашата сватба  не беше с шведска маса ,но аз също съм за нещо такова раздвижено.Опасенията от тази маса са,че някои ще ги е срам,а други ще се надпреварват за храната.и миеля,че варианта на всяка маса да са сложени ралични плата е много добра.Така хем няма да се получи струпване пред шведската маса,хем срамежливите няма да ги е срам,защото ще си имат на масата храна и хем няма да е традиционното.
Успех!
Активен

samayra
новодошъл
*

samayra has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 12

Аз лично много харесвам тази идея, даже за нашата сватба планирам нещо такова в градината на ресторант Лебед, или някоя резиденция. Мисля, че идеята е страхотна ще се получи по-различна сватба. Обичаите се променят, както виждате, има много неща, които вече се правят по сватбите, които нямат нищо общо с българските традиции, например свалянето на жартиера или хвърлянето на букет. Така, че ако искате по-различна сватба не се притеснявайте, от това как ще се приеме от гостите, направете го за вас. А проблемът с по-срамежливите можете да го решите с обслужващ personal.
 :new10:
Активен
Страници: [1] 2 3 4   Нагоре
  Изпрати темата  |  Изпечатай  

Отиди на: