18.09.2014 16:38:50Последен член: Красота и Стил
Svatbata.org » Всичко за сватбата » Всичко за големия ден »  (Модератори: MЕЙЧЕ, Pepi)Необходими документи за сключване на граждански брак
Страници: [1] 2 3 4 5 6 ... 8   Надолу
  Изпрати темата  |  Изпечатай  
Автор Тема: Необходими документи за сключване на граждански брак  (Прочетена 87249 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Дея
наш човек
**

Дея has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 676
Всеки сантиметър в теб е секси,метър и деветдесет

Необходими документи за сключване на граждански брак

« -: 17.01.2006 21:15:23 »

Необходими документи за сключване на граждански брак:

1. Устно заявление за сключване на гражданския брак
2. Определяне на месец, ден и час за сключване на гражданския брак
3. Декларация по образец - получава се от общината
4. Документите за самоличност на двамата младоженци
5. Медицински свидетелства - заверени от здравно заведение, валидни 30 дни от датата на издаване /образците се закупуват от книжарницата/
6. Удостоверение за раждане на двамата младоженци
7. Разрешение от районен съд за непълнолетни лица, навършили 16 год.
8. Документ за прекратен граждански брак /при повторен брак/
Срок: 30 дни преди датата на подписване на гражданския брак.

:arrow: Условия за сключването на църковен брак

Документи, необходими за сключването на брак:
1. Препис-извлечение от акта, съставен в Общината за сключване на граждански брак.
2. Декларация, подписана от двамата младоженци, че са източноправославни, че нямат помежду си родство, при което не се позволява църковен брак, и че не встъпват в пети брак.

Родства, при които не се позволява църковен брак:
1. Кръвно родство по права линия от всички степени.
2. Кръвно родство по съребрена линия до пета степен включително.
3. По двоеродие (сватовство) до трета степен и от четвърта степен само случаите: двама братя да вземат две сестри и брат и сестра да вземат сестра и брат.
4. По св. Кръщение - първа степен и от втора степен следните: кръстници да встъпят в брак с родителите на своите кръщелници.

[size=12]Дни, в които не се извършва венчаване: [/size]
1. През Великия пост - от Сирни заговезни до вторник на Светлата седмица.
2. През Богородични пости.
3. През Коледните пости - от Коледни заговезни до Въведение Богородично и от Игнажден до Богоявление.
4. Срещу неделя, срещу дванадесетте Господски и Богородични празници и срещу дните Отсичане главата на св. Йоан Кръстител и Въздвижение на светия Кръст Господен (Кръстовден).
При изключителни случаи обаче може да стават венчавки с благословение на епархийския архиерей и във всички други забранени за това дни освен през дните на Великия пост.
Св. Синод разрешава на енорийските свещеници при изключителен случай да извършват тайнството брак през дните от 26 декември до 4 януари, без да искат предварително разрешение от епархийския архиерей.

Задължителното изискване е младоженците да бъдат кръстени. Кумовете също трябва да отговарят на това условие. За церемонията роднините трябва да приготвят: Две сватбени свещи; погача; 1 бут. червено вино; една чаша; мед - харч, който зависи от вкуса на всяка двойка. Свидетелствата за граждански брак и кръщелните трябва да се представят преди самата церемония!

Няколко необходими неща за ритуала, които трябва да се знаят предварително:

1. Да се уточнят ден и час и да се провери за особените изисквания на храма
2. Младоженците и кумовете трябва да са кръстени и да носят кръщелните си свидетелства в деня на Венчаването
3. Акт за граждански брак на младоженците
4. Венчални халки
5. Две бели свещи (желателно църковни), свързани с панделка
6. Една бутилка червено вино
7. Обрядна чаша
8. Погача
9. Купичка с пчелен мед
10. Кутия шоколадови бонбони
11. Дребни бонбони, разбъркани с жито и стотинки

Интересно : .:: Семеен кодекс ::.
« Последна редакция: 14.05.2007 15:51:54 от charming » Активен

Дея-Мария 18.IV.2006
mira55
новодошъл
*

mira55 has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 12

аз ще допълня за тези които ще сключат брак с чужденец:
1.законодателна справка че може да сключи брак с българка(трябва да се провери в интернет в страницата на мвр каде да я извади дали може тук или трябва да си я носи от неговата страна .ако е от неговата страна трябва да е с апостил освен ако ima сключен договр със страната тогава апостила отпада)
2.документ за семейно положение
« Последна редакция: 18.07.2006 00:22:01 от mira55 » Активен

cvetij
новак
*

cvetij has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 15

Много е страшно......на мен медицинското по реда, уреден от закона, ми излезе 17:50 лв. (тук не включвам пътните разходи до психодиспансера), а на милото, който не е здравно осигурен и никога не е бил, му струва 10 лв. (фалшиво, разбира се) :doh:. Ама какво става......защо така :gun1: А също не броя и ужаса от огромната синина на ръката ми от вземането на кръв, която ще се вижда и на сватбата..... Днес точно ми се ще да се омъжа като циганите....без разни там държавни чиновници да ти точат паричките и кръвчицата,а после да съм самотна майка и на соц. помощи, хитро, а....
Активен
Svetla
спящ на клавиатурата

Svetla is on the verge of being accepted.Svetla is on the verge of being accepted.Svetla is on the verge of being accepted.Svetla is on the verge of being accepted.Svetla is on the verge of being accepted.
Неактивен Неактивен
Публикации: 5114
Перник

Много е страшно......на мен медицинското по реда, уреден от закона, ми излезе 17:50 лв. (тук не включвам пътните разходи до психодиспансера), а на милото, който не е здравно осигурен и никога не е бил, му струва 10 лв. (фалшиво, разбира се) :doh:. Ама какво става......защо така :gun1: А също не броя и ужаса от огромната синина на ръката ми от вземането на кръв, която ще се вижда и на сватбата..... Днес точно ми се ще да се омъжа като циганите....без разни там държавни чиновници да ти точат паричките и кръвчицата,а после да съм самотна майка и на соц. помощи, хитро, а....

Цвети, това е тъжната истина - и аз съм здравно осигурена, милото - не съвсем :wink: Медицинските и на двамата ни бяха истински и струваха еднакво. Никой не те пита плащаш ли осигуровки или не. Да не говорим, че само в ТУБ-диспансера ни издадоха документ за платената сума.
Активен

cvetij
новак
*

cvetij has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 15

А на мен никъде не ми издадоха документ. Адски съм разочарована от това, че за сватба, такова мило събитие за всеки от нас, се мъчат да ти вземат колкото може повече. Непонятен за мен парадокс е, че за тези, които вървят по законния път, е значително по-скъпо и свързано с огромно нерви. Тогава казвам "Да граби народа колкото и каквото може" както през комунизма, защото и него навсякъде го грабят...
 Ох, извинете ме за черните очила, но съм бясна .....!!!
Активен
zizzi top
новодошъл
*

zizzi top has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 9

Тези "услуги" са платени, независимо дали си или не си здравно осигурен - на нас ни изляоха общо 62 лв без транспорта. Пукнаха ни вените и на двамата - ама така е - тест дали наистина искаш да се ожениш :lol:
Активен
Бръм
наш човек
**

Бръм has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 939
Синьо мамче на Левскарче :)

Kолко дни преди сватбата трябваше да се занесат декларациите в Съвета, че жената на Пиротска ми каза, ама аз нали съм заблеяна ... :y10:
Активен
zizzi top
новодошъл
*

zizzi top has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 9

Kолко дни преди сватбата трябваше да се занесат декларациите в Съвета, че жената на Пиротска ми каза, ама аз нали съм заблеяна ... :y10:
На нас ни дадоха дата 21., а на 23 беше сватбата - имате ли листче, кеото Ви дават като си запазите дата- там също пише.
Активен
marrina
новак
*

marrina has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 24

Aми ние ще правим медицинските в друг град. Дали ще и ма проблеми??? :new78:
От клиниката ни поискаха по 20лв на медицинско, без да ни дупчат и да се разхождаме по болници и други здравни заведения!!!От една страна за нас е по-добре, че спестяваме време и парички, но ме възмутиха с безхаберието си... :gun1: :gun1: :gun1:
А декларациите предварително ли трябва да се попълнят или в същия ден се прави това?
Активен
lubopitko
плямпало, ама се трае

lubopitko barely matters.lubopitko barely matters.
Неактивен Неактивен
Публикации: 2598
прелитам на ниско

На 2 юли.  :y36:
Активен

Бръм
наш човек
**

Бръм has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 939
Синьо мамче на Левскарче :)

На 2 юли.  :y36:

Добре, че си ти да ми кажеш, че аз каквато съм блейка  :mrgreen:
Активен
dessi
плямпало, ама се трае

dessi barely matters.dessi barely matters.
Неактивен Неактивен
Публикации: 2009
Вярвам, че ще се случи!

ей момичета може ли някой да каже точно какво изследване трябва да се прави?????? пълна обърквация е, сега се прибарам- нищо не свършах един ти казва едно, друг друго и само се объркваш
 :ques:  :ques:  :ques:  :ques:   :ques:
друго кото искам да Ви поитам -трябва да се носи акт/удостоверение за раждане на младоженците  :crazyeye: това истина ли е?? сега го прочетох тук и го чувам за сефете  :rolleye: та се чудя още??????????????
Активен

LVA
наш човек
**

LVA has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 1731
Смелите умират веднъж, страхливите - всеки ден!

Dessi, като отидеш във всяка една болница и кажеш, че ти трябва медицинско специално за брак - те много добре знаят какво точно се прави. А акт за раждане поне на нас не са ни искали. Жената на Пиротска 10 ни каза само двете лични карти, медицинското и двете декларации (то си пише и на листовката, която ти дават). Но нищо не ти пречи и да се обадиш по телефона да ги питаш пак. А за медицинското не се притеснявай. Дори и да са испуснали нещо ти като ги занесеш 1 седмица преди сватбата те ще ги видят и ако има нещо дето липсва ще ти кажат и ще имаш време да го набавиш :emot2:
Активен

lubopitko
плямпало, ама се трае

lubopitko barely matters.lubopitko barely matters.
Неактивен Неактивен
Публикации: 2598
прелитам на ниско

Деска, вчера си извадихме медицинските на Пиротска 10, в медицински център Санус. Става за половин час и на двамата ни излезе 27лв. :emot2:
Активен

dessi
плямпало, ама се трае

dessi barely matters.dessi barely matters.
Неактивен Неактивен
Публикации: 2009
Вярвам, че ще се случи!

lubopitko ооо ние ги извадихме нашите още на 15, тук в Лозенец/ при нас! ти явно си ми пропуснала тези мой постове!
Поздравления на Вас за медицинските - това е една бюрократска крачака напред  :emot2:
Активен

Страници: [1] 2 3 4 5 6 ... 8   Нагоре
  Изпрати темата  |  Изпечатай  

Отиди на: