28.07.2014 23:29:15Последен член: ivencetooo89
Svatbata.org » Всичко за сватбата » Всичко за големия ден »  (Модератори: MЕЙЧЕ, Pepi)Необходими документи за сключване на граждански брак
Страници: 1 2 3 [4] 5 6 7 8   Надолу
  Изпрати темата  |  Изпечатай  
Автор Тема: Необходими документи за сключване на граждански брак  (Прочетена 84531 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
paolla_badinerie
мушмурок
*
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 224
Много обичана от съпруга си!

« Отговор #45 -: 20.06.2008 16:17:28 »

Цвети, благодаря за отговора :cvete:
Активен

Stela Raeva
спящ на клавиатурата
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 6959

При нас на самото медицинско за брак трябва да има и заверка от Психото. Цвети учудвам се как не са ви искали на Вас. :new78:
Активен
Месечинка
мушмурок
*
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 383

Аз се обаждах в ритуалната да питам специално за печата от психото и казаха, че трябва да има задължително. Да, ама си вадихме медицинско в един частен МЦ и оттам ни казаха, че никъде другаде не трябва да ходим, а в ритуалната ни приеха медицинските с печат от психиатър, не от психодиспансера. Ха сега де :y06:
« Последна редакция: 26.06.2008 17:23:52 от Месечинка » Активен

Melisa
плямпало, ама се трае
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 2181
Детето е щастие, което можеш да вземеш в ръце!

Така като ви чета за кръщелните се замислих дали няма да ми направят и на мен проблем, че съм кръщавана в чужбина? :new78: Пак в православна църква, но не в България.....Някой случайно да знае? Аз пак ще си попитам в църквата де. :y09:
Активен

rendy
новодошъл
*
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 1

Необходими документи за сключване на граждански брак:

1. Устно заявление за сключване на гражданския брак
2. Определяне на месец, ден и час за сключване на гражданския брак
3. Декларация по образец - получава се от общината
4. Документите за самоличност на двамата младоженци
5. Медицински свидетелства - заверени от здравно заведение, валидни 30 дни от датата на издаване /образците се закупуват от книжарницата/
6. Удостоверение за раждане на двамата младоженци
7. Разрешение от районен съд за непълнолетни лица, навършили 16 год.
8. Документ за прекратен граждански брак /при повторен брак/
Срок: 30 дни преди датата на подписване на гражданския брак.

:arrow: Условия за сключването на църковен брак

Документи, необходими за сключването на брак:
1. Препис-извлечение от акта, съставен в Общината за сключване на граждански брак.
2. Декларация, подписана от двамата младоженци, че са източноправославни, че нямат помежду си родство, при което не се позволява църковен брак, и че не встъпват в пети брак.

Родства, при които не се позволява църковен брак:
1. Кръвно родство по права линия от всички степени.
2. Кръвно родство по съребрена линия до пета степен включително.
3. По двоеродие (сватовство) до трета степен и от четвърта степен само случаите: двама братя да вземат две сестри и брат и сестра да вземат сестра и брат.
4. По св. Кръщение - първа степен и от втора степен следните: кръстници да встъпят в брак с родителите на своите кръщелници.

[size=12]Дни, в които не се извършва венчаване: [/size]
1. През Великия пост - от Сирни заговезни до вторник на Светлата седмица.
2. През Богородични пости.
3. През Коледните пости - от Коледни заговезни до Въведение Богородично и от Игнажден до Богоявление.
4. Срещу неделя, срещу дванадесетте Господски и Богородични празници и срещу дните Отсичане главата на св. Йоан Кръстител и Въздвижение на светия Кръст Господен (Кръстовден).
При изключителни случаи обаче може да стават венчавки с благословение на епархийския архиерей и във всички други забранени за това дни освен през дните на Великия пост.
Св. Синод разрешава на енорийските свещеници при изключителен случай да извършват тайнството брак през дните от 26 декември до 4 януари, без да искат предварително разрешение от епархийския архиерей.

Задължителното изискване е младоженците да бъдат кръстени. Кумовете също трябва да отговарят на това условие. За церемонията роднините трябва да приготвят: Две сватбени свещи; погача; 1 бут. червено вино; една чаша; мед - харч, който зависи от вкуса на всяка двойка. Свидетелствата за граждански брак и кръщелните трябва да се представят преди самата церемония!

Няколко необходими неща за ритуала, които трябва да се знаят предварително:

1. Да се уточнят ден и час и да се провери за особените изисквания на храма
2. Младоженците и кумовете трябва да са кръстени и да носят кръщелните си свидетелства в деня на Венчаването
3. Акт за граждански брак на младоженците
4. Венчални халки
5. Две бели свещи (желателно църковни), свързани с панделка
6. Една бутилка червено вино
7. Обрядна чаша
8. Погача
9. Купичка с пчелен мед
10. Кутия шоколадови бонбони
11. Дребни бонбони, разбъркани с жито и стотинки

Интересно : .:: Семеен кодекс ::.

Здравейте съвсем не е пълна информациято отноно документите за сключване не граждански брак,аз отидох преди два дни и подпълниш молба до кмета и ми обясниха,че ако той позволи.......ама я момент как така ако той разреши-пълни глупости-само си измислят още няколко документчета за подпълване.. :rolleye:Въпреки всичко човек минава и през това и после нещата са ок
Активен
Venezia
наш човек
**
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 1172
FOREVER

Уоу, Ренди! Как така молба до кмета!?
Сигурно на отворен прозорец са спали :y06:!
Ние запазихме датата си януари-февруари
и изобщо нямаше такива неща, а точно
това което е написано още през 2006.
Само се чудят каква щуротия да измислят!
Добре дошла и успех с подготовката :cvete:!
« Последна редакция: 22.11.2008 15:13:20 от Pepi » Активен

DRINK COFFEE
Do Stupid Things Faster with More Energy
Sexy`mama
плямпало, ама се трае
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 3049

Имам въпросче... на 08.08.09 е сватбата ,кога трябва да извадим медецинските!? освен медицинско..някакви други изследвания правят ли се!?  :new78: :y09:
Активен

Stela Raeva
спящ на клавиатурата
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 6959

Имам въпросче... на 08.08.09 е сватбата ,кога трябва да извадим медецинските!? освен медицинско..някакви други изследвания правят ли се!?  :new78: :y09:
Медицинското в деня на сватбата трябва да е валидно, а срока му е месец, което значи че след 10.07. може да си ги извадите медицинските. И след това се носи в ритуалната заедно с копие от личните карти на кумовете и на място и вие попълвате документи.  Само кажете че искате медицинско за брак.  :y33:
Активен
Sexy`mama
плямпало, ама се трае
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 3049

Благодаря за отговора Стелче  :razz
Хубав ден  :cvete:
Активен

diliana_82
новак
*
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 20

и тази тема също е доста полезна, вместо да се луташ , браво момичета :cvete:
Активен
emili
наш човек
**
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 1200

Здравейте момичета.
вчера си вадих медицинско тук , в София, сватбата ни ще бъде в Русе, там при запазване на час, ни дадоха едно листче на което пишеше какви прегледи трябва да минем за медицинско - кожен, психодиспансер и тубдиспансер.
вчера в поликлиниката им показах това листче , и те ми казаха,че това е абсурдно, те не предлагат тубдиспансер,както и да е ,направиха ми стандартното си медицинско, и ме увериха,че е правилно.
звъння в обредният дом да им кажа какво включва медицинското и ще свърши ли работа, те ми казаха, трябва и снимка за туберколоза / по-късно в поликлиниката ми казаха,че никой не може да те задължи да си направиш ренгенова снимка/ , след това пък психодиспансер се правил там където си роден, не където живееш/аз не съм родена в София/ :cussing:
някой от вас знае ли къде мога да прочета някоя наредба или закон за медецинското, за да може,ако ме върнат и не са прави да цитирам нещо.
благодаря ви.
Активен

kokona
плямпало, ама се трае
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 3763

emili ,медицинското със сигурност е валидно.Доколкото знам никъде не правят снимки,а само минаваш и подпечатват.Нас ни преслушаха със слушалки.Важното е печат да имаш.За психото по принцип е по местоживеене,но на мен ми го подпечатаха в клиниката където си ги вадихме.Слагат печат от преглед от психиатър и никой не ни създаде проблем.Даже от обредна зала ни насочиха към тази клиника.
За закон и наредби не мога да те насоча,но виж тази тема,може някоя съгражданка да ти помогне. :emot2:
http://www.svatbata.org/forum/index.php?topic=127.0
Активен

emili
наш човек
**
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 1200

Благодаря ти kokona,
малко се стресирах вчера, да не би да ни върнат.
не съм си мислила,че медицинското ще ми създаде най-много разправии. :redface:
трябваше ми и друго мнение, благодаря ти.
Активен

ivaila
спящ на клавиатурата
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 7634

И аз имам две въпросчета...  :new78:
Медицинкото може ли да се извади в часна клиника или лаборатория??
И медицинското едно общо и за двата ни ли е или се изваждат две??
Активен

kokona
плямпало, ама се трае
Репутация +0/-0
Неактивен Неактивен
Публикации: 3763

И аз имам две въпросчета...  :new78:
Медицинкото може ли да се извади в часна клиника или лаборатория??
И медицинското едно общо и за двата ни ли е или се изваждат две??

Иве,няма значение къде ще си го извадиш,защото не се покрива от здравна каса.Така или иначе плащаш.Извади си го където ти е удобно-стига да пише,че изкарват медицински за брак.Наа тези ,които пише,че правят такива медицински са запознати с изискванията.Повече сме си ги правили в частна клиника,но най-добре питай в обредната зала,какви са им изискванията,защото в различните градове май различно искат.Шантава работа.
По принцип може и при личен лекар ,но си плащаш.Отиваш при личния,той те праща в лаборатория да ти вземат кръв за Васерман,после в тубдиспансера за печат-там би трябвало да ви преслушат със слушалка,а не да ви правят рентген и после печат от психото-искат го по местоживеене.Накрая се връщаш с медицинското при личния за заключение.
Обаче аз макар и да не бях си сменила още регистрацията и да се водех,че живея в Добрич си изкарах медицинското във Варна в частна клиника препоръчана от обредна зала.Вярно,че излезе с около 10 лв по скъпо,ама никъде не се разхождахме и станаха за един ден.Медицинските ни излязаха по 45 лв .на човек-включва-вземане на кръв -Васерман,прослушване на гърдите със слушалка-Тубдиспансер и печат психо.Накрая имаше и заключение от ...забравих какъв доктор!!Някъде заключението е от невролог,някъде от вътрешни болести,навсякъде е различно.Всичко мина за 5 мин.
Медицинските са две.Едно за теб и едно за мъжа ти.
А иначе ако го правиш при личен лекар,плащаш му на него таксата,после в лабораторията плащаш Васемана-между 8-10 лв май,после в психото 15 лв. и в тубдиспансера не помня какво  беше,Снежанка беше писала,но май от порядъка между 10-15 лв.,зависи в кой град и те пак се събират около 40лв. на човек.
Ако имаш познат доктор също става.
Успех! :y36:
Активен

Страници: 1 2 3 [4] 5 6 7 8   Нагоре
  Изпрати темата  |  Изпечатай  

Отиди на: