30.10.2014 15:40:13Последен член: blackbee045
Svatbata.org » За всеки по нещо » Кулинарни изкушения »  (Модератор: Pepi)Как се готвят скариди??? *К*
Страници: [1]   Надолу
  Изпрати темата  |  Изпечатай  
Автор Тема: Как се готвят скариди??? *К*  (Прочетена 68755 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
Kali_jj
Вещица без метла
плямпало, ама се трае

Kali_jj might someday be someone...Kali_jj might someday be someone...Kali_jj might someday be someone...Kali_jj might someday be someone...
Неактивен Неактивен
Публикации: 4092
Луда до побъркване

Как се готвят скариди??? *К*

« -: 28.07.2008 18:45:49 »

преди известно време Мирослав донесе един кашон скариди. Сега вадим по малко от фризера и си ги правим на пара, НО....... взе да ми омръзва! Кажете някоя друга рецепта или начин на приготвяне. Скаридките не са големи, но не са и от най - дребните.
« Последна редакция: 11.10.2008 11:18:38 от Moonbeam » Активен

InaCh
Мисис Svatbata.org 2007 2 място
спящ на клавиатурата
*

InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.
Неактивен Неактивен
Публикации: 5299
МОЯТА БЕЗЦЕННА ЗВЕЗДИЧКА!

Отн.: Как се готвят скариди???
« Отговор #1 -: 28.07.2008 19:10:40 »

Аз преди бях правила по рецепта на приятеля на майка ми, харесаха ни много!

Тази рецепта е за белени скариди!
Запържват се 2-3 скилидки чесън, нарязан на филийки в зехтин, прибавят скаридите, след като се задушат се налива портокалов сок, малко лют червен пипер и накрая малко коняк или уиски.
Портокаловият сок и алкохолът се добавят след като се изпари водичката от скаридите.
Дано ви харесат!

Иначе можеш да ги слагаш и в салати, както рибата тон!

Ето и една за небелени:
Скаридите се отцеждат и подсушават. Покрива се дъното на тавичка с едра морска сол, нареждат се една до друга скаридите, посоляват се с малко лют червен пипер и върху всяка се капва зехтин; слагат се в загрята фурна, докато станат по-тъмо розови. Поднасят се с тавичката,такаче предварително се избира размера,за да се покрие цялото дъно.

Хайде да ви е сладко!
« Последна редакция: 28.07.2008 19:16:18 от InaCh » Активен

Kali_jj
Вещица без метла
плямпало, ама се трае

Kali_jj might someday be someone...Kali_jj might someday be someone...Kali_jj might someday be someone...Kali_jj might someday be someone...
Неактивен Неактивен
Публикации: 4092
Луда до побъркване

« Отговор #2 -: 28.07.2008 19:14:02 »

А задължително ли първо се варят и после се правят по друг начин? И как да разбера кога са сварени?

извинявам се за тъпите въпроси, но никога не съм приготвяла такива чудесии... и дори не ги обичам!
Активен

InaCh
спящ на клавиатурата
*

InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.InaCh is on the verge of being accepted.
Неактивен Неактивен

« Отговор #3 -: 28.07.2008 19:19:42 »

За тези с портокаловия сок и алкохола няма нужда да се варят предварително!
А ако ги слагаш в салата е достатъчно да ги попариш с водичка. Те май си се продават полуготови, но за всеки случай!
Активен

Sweety Pie
наш човек
**

Sweety Pie has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 965

« Отговор #4 -: 28.07.2008 22:25:03 »

Ммм, скаридите са едно от любимите неща вкъщи, но всъщност използваме само три-четири рецепти. Винаги обаче купуваме сурови и задължително ги варим - около 3-4 минути, зависи от големината. По-сигурния за мен начин да разбера, че са готови е след като ги пусна във врящата вода да изчакам да порозовеят и да изплуват на повърхността.
А ето и няколко рецепти:
Пържен ориз със скариди
Запържвам лук, когато е леко слатист добавям в тигана сварен ориз, сварени и обелени скариди и подправки - каквито обичаш, аз използвам смес за азиатски пържен ориз. Всичко това се пържи окло 3 минути.

Панирани скариди
Сварените скариди се потапят в смес за паниране (брашно и яйца) и се пържат в силно нагорещено олио до златисто.

Много вкусни са и на скарата, като шишчета.

А това е любимо мое предястие:
В голяма плоска чиния с лъжица се разстила крема сирене Филаделфия. Отгоре се размазват четири супени лъжици коктейлен сос за морски дарове. Поръсва се обилно с нарязани на ситно скариди. Отсрани се прави венче от солени бисквити (аз използвам Риц), с които се загребва и става като хапки.
Ето и рецепта за коктейлния сос, ако нямате готов:
1 чаша кетчуп
1 с.л. хрян
1 с.л.лимонов сок
1 скилидка чесън (пресована)
бял пипер и сол на вкус
Всичко се смесва много добре, поднася се студен
Активен

InaCh
спящ на клавиатурата
*

Неактивен Неактивен

« Отговор #5 -: 28.07.2008 22:27:51 »

Sweety Pie, страхотни рецепти! Аз също ще се възползвам от тях!
Активен

Rali
наш човек
**

Rali is working their way up.Rali is working their way up.Rali is working their way up.
Неактивен Неактивен
Публикации: 1458

« Отговор #6 -: 29.07.2008 12:23:30 »

Монбийм, може и на тиган-скара да ги направиш, стават много вкусни, но кухнята се размирисва доста, да го имаш предвид.
Активен

Шуш
наш човек
**

Шуш has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 1603

« Отговор #7 -: 29.07.2008 20:10:06 »

Момичета, тази вечер направих пърженият ориз на Суити - страхотен стана! Облизахме си пръстите. А и много лесно се приготвя (щом лаик като мен се справи)... - благодаря за страхотната рецепта  :cvete:
Активен
Коктейл
плямпало, ама се трае

Коктейл is working their way up.Коктейл is working their way up.Коктейл is working their way up.
Неактивен Неактивен
Публикации: 3074
"Не се вземай на сериозно! :-D "

« Отговор #8 -: 30.07.2008 11:05:58 »

Моето момче ги прави много лесно и бързо(съвсем елементарна рецепта),но стават хубави.Просто ги сварява на пара и после във фритюрника ги запържва за много кратко време,просто само да джъзнат.Стават като чипс направо.
Активен

tediata
спящ на клавиатурата

tediata is a rising star!tediata is a rising star!tediata is a rising star!tediata is a rising star!tediata is a rising star!tediata is a rising star!
Неактивен Неактивен
Публикации: 5868
http://tediata.blogspot.com/

Отн.: Как се готвят скариди??? *К*
« Отговор #9 -: 07.05.2009 22:24:33 »

аз пък или задушавам скаридите в масло или ги правя на ризото-сварявам ориза и когато е почти готов добявям скаридите,грах,моркови на кубчета и гъби,малко масло и кубче гъбен бульон-стават много хубави :emot2:
Активен

Коктейл
плямпало, ама се трае

Коктейл is working their way up.Коктейл is working their way up.Коктейл is working their way up.
Неактивен Неактивен
Публикации: 3074
"Не се вземай на сериозно! :-D "

« Отговор #10 -: 24.08.2010 21:44:02 »

След огромно количество изядени скариди това лято споделям изпитана рецепта,по която ми харесват най-много!

Варя ги както варя раците-слагам бира и вода 1:1(или малко бяло вино),лющян(девисил),копър,сол,и малко олио за да лъснат  :mrgreen: А,забравих-и малко черен пипер. Стават много сочни.  :emot2:
Активен

tanq_sf
новодошъл
*

tanq_sf has no influence.
Неактивен Неактивен
Публикации: 1

« Отговор #11 -: 15.11.2011 14:42:44 »

Можеш да ги направиш с ориз и подправки, като по китайските :biddrin:
Активен

конвектори, конвектор, конвектори Adax, Adax, Адакс, конвектор Adax